Egy meghatározott mennyiség valamiből, amit elneveztünk egynek. Ehhez a mennyiséghez hasonlítjuk a többi mennyiséget. Az egység szó így alakult ki: egy + ség.
Például: Hány lépés távolságra van a fától a napraforgó? (Az egység most egy lépés hossza lesz, ezzel mérjük a távolságot.) A napraforgó a fától hat lépés távolságra van.
Bármilyen mennyiséget használhatunk egységnek, amikor magunknak mérünk. De vannak olyan méréshez használt egységek, amik a világon mindenhol egyformák, mert ebben megegyeztek az emberek. Ezek a mértékegységek.
Például az a mennyiség, amivel épp tele van egy kiskanál, az kiskanálnyi, amivel tele van egy csésze, az csészényi, ami egy tenyér méretű, az tenyérnyi, vagy ami olyan távolságra van, mint amennyit egy kővel dobunk, az lehet a kőhajításnyi.
Megjegyzés! Régen sok testrész méretét is használták egységnek. Például a láb: a lábfej hossza, nagyjából 30 cm. Az arasz: a kisujj végének és a hüvelykujj végének távolsága, nagyjából 22 cm. A kisarasz a hüvelykujj végének és a mutatóujj végének távolsága.
Példamondatok:
- A radírom szélességét veszem egységnek, ezzel mérek.
- Kisebb egységet vettem, hogy pontosabb legyen a mérés.
- Nikolett a ceruzáját használta egységnek, amikor a szék magasságát mérte.