Puha, húsos testű növény, ami gyökér, szár, levél nélküli. Rendszerint törzsből és kalapból áll. Nem tartalmaz zöld színanyagot (klorofillt), így a gombák nem növények, mivel nem tudnak maguknak táplálékot előállítani ásványi anyagokból a napfény segítségével. A gombák az állatokhoz hasonlóan saját testüket csak más élőlények testéből tudja felépíteni.
Van olyan gomba amelyik egy másik élőlény testéből táplálkozik, vagyis élősködő. Azért nem arról van szó hogy a gombák pl. medvét esznek. Ezek az élősködő gombák más növényeken élősködnek. Aztán van olyan ami korhadékokat vagy az elpusztult élőlények maradványait fogyasztja és végül olyan gombák is vannak, amelyek növényekkel élnek együtt olyan módon, hogy az a növény és a gomba számára is hasznos kapcsolat: a gombából kiinduló gombafonalak behálózzák a gazdanövény gyökereit, a kétféle élőlény kölcsönösen segíti egymás tápanyaghoz jutását.
Tehát a gombák tehát valahol a növények és az állatok között vannak.
gomba
1. meghatározás:
főnév
környezetismeret
gomba
A gombák az élőlények külön csoportját alkotják. Heterotrófok, ezért biztosan nem növények (nem tartalmaznak zöld színanyagot). Mivel önmaguktól nem végeznek helyváltoztató mozgást az állatokhoz sem sorolhatjuk őket. Közös jellemzőjük, hogy testükben szövetek még nem alakultak ki. A legfejlettebb kalapos gombákat megvizsgálva mikroszkóp alatt azt láthatjuk, hogy a testük gombafonalak sűrű szövedékéből áll. Szerves anyagaikhoz többféle módon juthatnak: vannak élősködő (és ezért kórokozó), vannak lebontó és vannak szimbionta gombák is.
« globális felmelegedés gondol »