Belső elválasztású mirigyek által termelt anyagok. Termelődési helyükről először a vérbe jutnak, majd a vér a szervezet minden szervébe, szövetébe elszállítja őket. A különböző hormonok nem minden sejtre hatnak, hanem csak azokra, amelyek képesek azt befogadni. Az ilyen sejteket a hormon célsejtjeinek nevezzük.
A hormonok sajátosan irányítják az egyes szervek működését. Szabályozzák a növekedést, a szervezet fejlődését, a szervek serdülőkori fejlődését is, melyek során elkezdődik például a menstruáció, és még több folyamatot ezeken kívül is.
Van olyan hormon, ami pl. a férfiaknál a herékben termelődik. Ez a fajta, nőkben is termelődik, de nőknél a petefészekben. Férfiak esetében ennek hatására jön létre a nemi vágy, de az agresszió is. Szerepet játszik az önbizalom és a koncentrálás képességének a kialakulásában.
A női nemi hormon mennyisége férfiakban jóval kisebb, mint nőkben. Nőkben erősíti a csontokat, szépíti a bőrt, fokozza a hüvely nedvességtartalmát és javítja az emlékezőképességet.