rendszertan

Az ember a könnyebb eligazodás kedvéért rendszerezi, csoportosítja a környezetében lévő tárgyakat, dolgokat. Így megalkotta az élőlények rendszertanát is. Ebben az élőlényeket különböző tulajdonságaik alapján különböző csoportokba sorolják. A hasonló tulajdonságú élőlények egy csoportba kerülnek.
Amikor egy tanuló biológia órán rendszertant tanul az azt jelenti, hogy megismerkedik a Földet benépesítő fontosabb élőlénycsoportokkal és azok legjellegzetesebb tulajdonságaival.


rendszertan

Rendszerezés v. rendszertan Az élőlények, csoportok rokonsági kapcsolatait testük és sejtjeik felépítésének hasonlósága alapján határozzák meg a kutatók.

A rendszertani csoportrangjának növekedésével értelemszerűen egyre kevesebb az odatartozó fajok megegyező tulajdonsága, de azok egyre jelentősebbek. A legnagyobb rendszertani egységekbe, az egy országba, illetve az egy törzsbe sorolt összes faj csak néhány alapvető tulajdonságban egyezik meg.
Például az ízeltlábúak törzsébe tartozó állatok fontos közös sajátsága, hogy külső kitines vázuk és ízekből álló végtagjaik vannak, de az ide tartozó skorpiók, bogarak és százlábúak testfelépítése sok más, de kevésbé lényeges vonásban eltér egymástól.
A növényvilágból is választhatunk példát: a zárvatermők törzsébe tartozó valamennyi növényfaj alapvető közös vonása, hogy virágaikban zárt magház van. De ha a zárvatermők közé sorolt tulipánra, búzára vagy tölgyfára gondolunk, azok sok tulajdonságukban különböznek egymástól.

Rendszertani kategóriák:
Mindegyik kategóriának megvan a saját definíciója. Definíciók közül a 3 legfontosabbat és 2 kiegészítõt írok le.

Törzs: a második legnagyobb rendszertani kategória; az ide tartozó élõlények csak 1-2 lényeges tulajdonságban egyeznek meg.

Osztály: a törzstõl kisebb rendszertani kategória; az egy osztályba tartozó élõlények több lényeges dologban is hasonlítanak egymásra.

Faj: az egyik legkisebb rendszertani kategória és a rendszertan alapegysége; azon élõlények csoportja, amelyeknek külsõ és belsõ tulajdonságai azonos nemnél és fejlõdési szakaszban lényegében megegyeznek és magukhoz hasonló termékeny utódot képesek létrehozni.

Alfaj: a fajnál kisebb rendszertani kategória; az azonos alfajba tartozó egyedek különböznek a faj többi egyedétõl és önálló elterjedési területük van.

Fajta: a fajnál kisebb rendszertani kategória; a termesztett növényekre vagy a tenyésztett állatokra használjuk ezt a fogalmat. Az azonos fajtájú egyedek különböznek a faj többi egyedétõl, de nincs önálló elterjedési területük.
forrás: www.users.atw.hu


« rendszerez reneszánsz »