Az anyagcsere azon folyamatok összessége, amely során a szervezet, a számára szükséges anyagokat vesz fel (anyagfelvétel), átalakítja azokat és az átalakításkor létrejött használhatatlan anyagokat kiüríti (anyagleadás).
Az anyagcsere során a környezetből a szervezetbe kerülő tápanyagok átalakulnak a szervezet sejtjeinek saját anyagaivá.
A biológiában az anyagcsere alapján döntjük el, hogy valami „élő”, vagy nem. Ha van anyagcseréje, akkor élő, ha nincs, akkor nem élő.
Példamondatok:
- Az embernél az anyagcsere folyamat része az evés is.
- A fa az anyagcseréje eredményeként oxigént bocsájt ki.
- A tehén anyagcseréjének terméke a trágya, hasznos a növények számára.
- A anyagcsere segítségével termel egy test energiát.
Az anyagcsere azon folyamatok összessége, amely során a szervezet:
- a működéséhez szükséges anyagokat vesz fel a környezetéből, mint pl. tápanyagok (anyagfelvétel)
- átalakítja azokat a saját anyagaivá, vagyis felépíti belőle a saját testét
- majd az átalakításkor létrejött használhatatlan anyagokat kiüríti (anyagleadás).
Az anyagcsere célja a szervezet túlélése.
Csak az élő szervezetek végeznek anyagcserét. Aminek nincs anyagcseréje, azt élettelennek hívjuk.
Az anyagcsere valójában az anyag mozgását jelenti: egyik helyről egy másik helyre. Még a nevében is benne van: anyag + csere = az anyag cserélődik, vagyis mozog.
Az anyagcsere három irányba történhet:
-
A környezetből a szervezetbe.
Ezt hívjuk anyagfelvételnek. Amikor a test felveszi a számára szükséges anyagokat.
Anyagfelvétel, például ha megeszel egy almát, vagy ha levegőt veszel. Vagy amikor egy növény felszívja az esővizet a gyökerein keresztül.
-
A szervezeten belüli anyag átalakítás (más néven: saját anyagok átépítése).
Miután megetted az almát, a tested elkezdi egyre kisebb darabokra szedni, amíg olyan apró részecskék lesznek belőle, amit már a nagyon kis méretű sejtjeid is fel tudnak venni. Először is megrágod, ezzel máris elkezded felaprózni. Majd a gyomrod, a gyomorsav segítségével még apróbb darabokra szedi szét, és mire a bélbe ér, már könnyen felvehetővé válik a sejtjeid számára.
Ezzel két dolgot nyer a szervezet: energiát a mozgáshoz és tápanyagokat (tápanyag = tápláló anyag) ahhoz, hogy életben maradjon. A tápanyagok segítségével tud a test:
- növekedni (pl. amikor egy kisbaba növekszik)
- fenntartani a tömegét (pl. hogy ha nem eszel, akkor lefogysz)
- raktározni olyan időkre, amikor a környezetben épp nincs elég tápanyag (pl. zsír formájában, ezt hájnak ismerjük. A medve a téli álom előtt, sok zsírt raktároz el.)
- gyógyulni (pl. amikor egy vágás helyén új bőr jön létre, ezt a tápanyagok segítségével javítja ki a tested, vagy amikor egy gyík amelyik elvesztette a farkát, újranöveszti azt)
-
A szervezetből vissza a környezetbe.
Ezt hívjuk anyagleadásnak. Miután a test felvette a környezetből számára szükséges anyagokat és feldolgozta azokat, a haszontalanokat kiüríti a környezetbe.
Anyagleadás például amikor levegővétel után kifújod az elhasznált levegőt. A szükséges oxigént belélegzed, de a szükségtelen szén-dioxidot kifújod (haszontalan a test számára). Ha sokan vannak egy kis teremben, akkor egy idő után érezheted azt, hogy nincs elég levegő. Ilyenkor szoktak szellőztetni egyet.
Jó példa még a testből -> környezetbe irányra, a vizelet vagy a széklet ürítés.